|
» Etyka zawodowa
W swojej pracy kieruję się zasadami poradnictwa psychologicznego i psychoterapii zawartymi w:
- Kodeksie Etyczno-Zawodowym Psychologa
stworzonym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=29
Zasady te to m.in.:
- Naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka.
- Wykonując czynności zawodowe, psycholog zawsze dąży do tego, żeby kontakt z nim był pomocny dla drugiego człowieka, czy grupy osób.
- Psychologa obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej.
- Psycholog jest świadomy szczególnej odpowiedzialności wynikającej ze specyfiki wykonywanego zawodu.
- Obowiązkiem psychologa jest stały rozwój zawodowy i dążenie do stałego rozwoju osobistego.
- Kodeksie Etycznym Psychoterapeuty
stworzonym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne http://psychiatria.org.pl
Zasady te to m.in.:
- Terapeuta uczciwie i rzetelnie wykonuje swoja pracę, z szacunkiem wobec osób pozostających w terapii oraz wobec osób, z którymi w terapii współpracuje.
- Obowiązkiem terapeuty jest uwzględnianie przede wszystkim dobra osób pozostających w terapii.
- Terapeuta nie ma prawa wydawać ocen moralnych, ani kierować się zasadami ideologii politycznej. Psychoterapeuta ma obowiązek powstrzymać się od działań wynikających z wszelkich uprzedzeń rasowych, religijnych, narodowościowych oraz z jego stosunku do płci, wieku i orientacji seksualnych pacjenta, zarówno w toku terapii jak i w swoim życiu zawodowym. Terapeuta nie może jednak legitymizować zachowań będących przestępstwem w rozumieniu kodeksu karnego czy kodeksu rodzinnego (np. przemocy fizycznej bądź seksualnej w rodzinie).
- Terapeuta nie może osobom uczestniczącym w terapii narzucać wprost ani pośrednio własnego systemu wartości. W wypadku uniemożliwiających pracę znaczących różnic między systemem wartości osoby pozostającej w terapii i terapeuty, terapeuta ma prawo rozwiązać kontrakt i skierować osobę pozostającą w terapii do innego terapeuty.
SUPERWIZJA
Dodatkowym, bardzo ważnym aspektem dbałości o jakość mojej pracy, jest regularne uczestniczenie i poddawanie swojej pracy superwizji u mgr Ilony Kołbik (doświadczony psycholog, specjalista II stopnia z zakresu psychologii klinicznej dorosłych, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, licencjonowany psychoterapeuta i superwizor Sekcji Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego).
Superwizja polega na konsultowaniu swojej pracy psychologicznej i psychoterapeutycznej z superwizorem, który jest jednocześnie doświadczonym psychoterapeutą. Stanowi to dodatkowe zabezpieczenie jakości i skuteczności prowadzonych przez mnie procesów terapeutycznych. Superwizja to dbałość o klientów i siebie, ponieważ pozwala przejrzeć się podejmowanym działaniom w relacjach terapeutycznych z niezależnego i obiektywnego punktu widzenia.
|
Autentyczność Niezależność Otwartość Samoświadomość
|
|
|
|